środa, 26 marca 2014

Home staging w Polsce-trudne początki...

Niedawno skończyłam kurs home -stagingu i pełna zapału zaczęłam działać :)

 Home-staging (nie ma polskiego odpowiednika dla tej profesji)to wystylizowanie,profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży.


Czym się różni home-stager od  projektant wnętrz? Home stager sprawia,że nieruchomośc jest atrakcyjna dla "przeciętnego Kowalskiego",a projektant wnętrz projektuje pomieszczenie dla konkretnej osoby,biorąc pod uwagę jej gust/potrzeby. Usługa home-stagingu jest skierowana do osób które nie mogą sprzedać domu/mieszkania,bo jest ono nieatrakcyjne dla potencjalnego nabywcy.Home Staging jest potrzebny szczególnie w tych domach, gdzie przychodzi wielu potencjalnych kupujących i żaden nie decyduje się na zakup. Oznacza to, że zachęciła ich oferta i dobra cena, jednak zniechęca sama nieruchomość. Home-staging polega na wyeksponowaniu atutów nieruchomości.Dzięki metamorfozie wnętrza można uzyskać wyższą cenę sprzedaży domu czy mieszkania. Mówiąc krótko chodzi o MAXYMALNY EFEKT PRZY MINIMALNYCH KOSZTACH. Poprzez wyeksponowanie atutów nieruchomości możemy uzyskać lepszą cenę sprzedaży.Niektóre sztuczki są bardzo proste, inne wymagają pracy i wkładu finansowego.
Wszystko zależy od stanu nieruchomości oraz oczekiwań finansowych dotyczących nieruchomości sprzedającego.
Dzięki właściwemu przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży możemy uzyskać cenę o ok 10-15 % wyższą.
Najprostszą techniką którą możemy zastosować sami jest posprzątanie domu.Dokładne posprzątanie - umycie okien,mycie podłóg, odświeżenie fug.Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie! Wnętrze wyda się przestronniejsze,jaśniejsze jeśli zabierzemy z niego rozrzucone zabawki dziecka czy suszarkę z praniem.
Musimy pamiętać,że potencjalny kupujący odbiera nasze wnętrze nie tylko zmysłem wzroku :)
Oczywiście ocenia głównie to co widzi ,ale poza tym odbiera wnętrze również innymi zmysłami-słuchem,zapachem....Dlatego dobrze na czas wizyty oddać szczekającego psa pod opiekę sąsiadce ,włączyć relaksacyjną muzykę i użyć odświeżacza powietrza ;)
Jest jeszcze wiele trików które sprawiją,że wnętrze wydaje siębardziej atrakcyjne kupującym.O niektórych dowiedziałam się na kursie,do innych doszłam sama...
Na pewno będzie jeszcze dużo na moim blogu o home-stagingu >
Będę  wdzięczna jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoimi przemyśleniami w tej kwestii. Czy home-staging w Polsce ma przyszłość? Czy jest potrzeba świadczenia takiej usługi?

2 komentarze:

 1. Świetny kurs. Myślę, że to bardzo ciekawe zajęcie i przyszłościowe. Życzę powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Aga !
   Ja również uważam,że to przyszłościowe zajęcie :).Lecz trochę mam wrażenie,że przecieram szlaki :).Większość ludzi nie wie czym jest home-staging i raczej nie są otwarci na współparcę :( Potrzeba większej świadomości społecznej-od września rusza nowa edycja programu na Domo "Home staging-mieszkania do sprzedania" które prowadzi Maria Semczyszyn.Może między innymi dzięki takim programom ludzie będą bardziej otwarci na współpracę i widzieli potrzebę przygotowania nieruchomości przed sprzedażą
   Pozdrawiam,

   Usuń