środa, 12 marca 2014

O kuchnia!Czyli złote rady dla planujących kuchnię

Dziś chciałabym zając "sercem domu" czyli kuchnią.
Styl kuchni to odbicie charakteru mieszkańców. W kuchni spędza się najwięcej czasu, dlatego musi być wygodna i dobrze rozplanowana. Od jej wyglądu często zależy atmosfera całego domu, mieszkania. To miejsce, do którego zapraszamy gości, w którym przebywamy z rodziną,przygotowujemy posiłki i jemy :)

Zanim zaplanujemy to pomieszczenie musimy odpowiedzieć sobie na mnóstwo pytań...
1.Wielkość pomieszczenia ( nie zawsze mamy na to wpływ,ale przy budowie domu mamy pole do popisu :) Jeśli robimy remont raczej nie mamy na to wpływu-chyba,że planujemy wyburzyć ściankę pomiędzy kuchnią a salonem albo przenieść kuchnię w inną część mieszkania
Czy nasza kuchnia będzie zamkniętym pomieszczeniem czy otwarta na salon / jadalnię?
Jeśli ma być otwarta to czy oddzielimy ją "czymś" od salonu? Może to być ażurowa ścianka,barek a może wyspa?
Czy chcemy mieć w kuchni stół? Czy wystarczy barek/półka do jedzenia posiłków? To zależy od wielkości pomieszczenia,ale i potrzeb / przyzwyczajeń mieszkańców.Czy w domu jest jadalnia? Jak daleko? Czy są dzieci? Każda rodzina ma inne potrzeby i należy to brać pod uwagę planując kuchnię.
kolejny dylemat-gdzie zamontować zlewozmywak,piekarnik,kuchnię...
2.Bardzo ważnym zagadnieniem jest "trójkąt roboczy" w następnym poście wyjaśnię co się kryje pod tym pojęciem :)
3.Sprzęt AGD - co w zabudowie? -kuchenka czy płyta indukcyjna? Mikrofala w zabudowie czy wolnostojąca? Piekarnik parowy czy klasyczny? Może klasyczny z funkcją pary? Jaka lodówka,czy kostkarka jest niezbędna?
4.Bajery.....-może przy okazji wykończania domu / remontu mieszkania zaszaleć ...? Może zainwestować w młynek do odpadków ?A może jakieś inne innowacyjne produkty okażą się niezbędne w mojej kuchni? I za kilka miesięcy nie będę wyobrażać sobie bez nich życia? ;)
5.I wreszcie styl kuchni...Na pewno kuchnia musi konsekwentna w stylu i zgrywać się z resztą domu /mieszkania.Szczególnie jeśli jest otwarta na salon-powinna być urządzona w tym samym stylu.
6.Co na ścianę i podłogę?? płytka,drewno,beton ? Jaka wielkość,kolor? sposób ułożenia? A może na ścianę nowoczesne szkło? A może "starą" cegłę? tapetę? beton?
7.Jeśli wiemy już w jakich wnętrzach dobrze się czujemy musimy się zdecydować na styl kuchni Nowoczesna? Prowansalska? A może angielska? Z elementami schabby chic? A może wiejskie klimaty? Każdy z tych stylów jest interesujący pod warunkiem,że jesteśmy konsekwentni w wyborach :)
Jeśli większość decyzji już za nami pozostał nam jeszcze wybór koloru :)Mając na myśli barwy kuchni mam na myśli decyzję o kolorze frontów,blatów,cokołów i boków :) bo te składniki tworzą produkt jakim jest zabudowa kuchni.Zastanowimy się jeszcze nad uchwytami.
8. na koniec śmietanka :) Oświetlenie, dodatki ,co na okno?
Jak widzicie dylematów i pytań jest mnóstwo ! Należę do osób skrupulatnych i jeśli zajmuję się jakimś zagadnieniem to w wycisnę temat do ostatniej kropli :)
Dlatego-pozwolicie,że każdym punktem zajmę się oddzielnie :)Będę mogła się powymądrzać i okrasić wszystko dużą ilością zdjęć :). Zapraszam więc na cykl -O kuchnia!
Jeśli interesuję Was jeszcze coś jeszcze związanego z kuchennymi wyborami -proszę o wiadomość.
Chętnie zmierzę się z tematem ;)
źródło:muratordom.pl,zszywka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz